Avukatlar ve avukatlık hakkında sıkça sorulan sorular

 Bu yazımızda avukatlar ve avukatlık mesleği hakkında birçok insanın merak ettiği birtakım sorular cevaplanmıştır.  Okuyucularımıza keyifli okumalar dileriz.
 1. Avukatlar ne iş yapar? Avukat diye kime denir?

Avukat, gerçek ve tüzel kişilerin haklarını savunan, ihtilafları çözüme ulaştırmaya çalışan , hukuki prosedürleri yerine getirmede rehberlik eden kişidir.

 

 1. Avukat sorgulama nasıl yapılır? Avukat arama ekranı.

Kuşkusuz bir kişinin avukatlık faaliyetini yürütebilmesi için baroya kayıtlı olma zorunluluğu bulunmaktadır. Türkiye Barolar Birliğinin aşağıda yer alan arama ekranından isim soy isimle sorgulama yapılabilmektedir:

https://www.barobirlik.org.tr/AvukatArama

 

 1. Avukat numarası bulma, avukat numaraları nasıl bulunur?

Yukarıda paylaştığımız Türkiye Barolar Birliğinin avukat arama ekranından iletişim adreslerini bulmak istediğiniz avukatın numarasına ya da adresine ulaşabilirsiniz.

 

 1. UYAP Vatandaş Portal ve UYAP Avukat Portal’dan neler yapılabilir?

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi yani kısaca UYAP Adalet Bakanlığı’nın kullanmış olduğu dijital bir platformdur. UYAP’tan dava açılabilir dava ve icra dosyaları sorgulanabilir, harç hesaplaması yapılabilir, sulh ceza hakimliklerine itiraz dilekçesi gönderilebilir, cumhuriyet başsavcılıklarına şikayet dilekçesi gönderilebilir hukuk dosyaları için onlarca farklı ihtiyacı karşılayan ekranlardan dilekçe gönderilebilir ve bunun gibi birçok işlemi gerçekleştirebilir.

 

 1. Avukat olmak için hangi bölümü okumak gerekir?

Avukat olmak için yükseköğretim kurumlarında bulunan hukuk fakültesinden mezun olmak gereklidir.

 

 1. Hukuk fakültesi okumak avukatlık için yeterli midir?

Hukuk fakültesi bitirmiş olmak avukatlık yapmak için yeterli değildir. Hukuk fakültesi mezunları 1 yıllık avukatlık stajı sonunda avukatlık ruhsatnamesi alarak avukatlık yapmaya başlayabilir.

 

 1. Avukatlar geçimini nasıl sağlar? Avukatlar nasıl çalışır?

Avukatlar genelde üç şekilde çalışmaktadır:

 • Kamu avukatlığı
 • Serbest avukatlık
 • Bağlı avukatlık

Kamu kurumlarına ihtiyaç halinde avukatlar istihdam edilmektedir. Bu kurumlar KPSS ile alım yapmaktadır.

Serbest avukatlık kendine ait büroda tek başına ya da ortaklarıyla birlikte çalışan serbest meslek faaliyeti yürüten yapmak istediği işlerle ilgili seçme imkanı olan çalışma biçimidir. Serbest avukatlar müvekkillerinden yaptıkları iş karşılığında ödeme alarak hayatını idame ettirmektedir.

Toplum olarak hiçbir meslek grubundan insandan ücretsiz hizmet almayı tahayyül dahi edemezken sosyolojik araştırmalara konu olacak şekilde birçok insan avukatlardan ücretsiz hizmet almayı ummaktadır. Avukatlık gönüllülük esasına dayalı bir amme hizmeti olmadığı gibi serbest çalışan bir avukatın faaliyet gösterebilmesi için gider kalemleri de oldukça yüksektir. Avukatlık kişiye ve olaya özel yüksek ihtisas gerektiren bir meslektir ve oldukça değerlidir. Örneğin ABD’de de kendi avukatınıza davanızla ilgili gelişmelerden bilgi almak için 15 dakika dahi konuşmanız halinde ikametinize ertesi hafta danışmanlık ücretinin tahsil edilmesi için düzenlenen bir fatura ibraz edilmektedir.

Winston Churchill  konuyla ilgili şöyle demiştir: ‘’Ben doktoruma ne ödüyorsam, avukatıma iki katını öderim. Çünkü; doktora ne anlatırsam, bana bir reçete yazar. Ağrıyı, sızıyı, acıyı tek başıma çekerim. Oysa avukatıma ne anlatırsam, yanından rahatlamış bir şekilde çıkarım, tüm dertlerim artık onun derdi haline gelir.’’

Kimseden ücretsiz 1 gün dahi çalışmasını beklenemeyecek olduğu gibi orta doğu zihniyetinin tezahürü olarak bir avukattan da belki de senelerce sürebilecek bir davayı ‘dert üstlenmesini’ ücretsiz ya da asgari ücret tarifesi altında almasını istenmemelidir.

Bağlı çalışan avukatlar ise serbest çalışan avukatların yanında ya da şirketlerin hukuk departmanlarında maaş usulü çalışanlardır.

 1. Avukatlar devletten maaş alır mı?

Sanılanın aksine serbest çalışan avukatlar devletten maaş almazlar.

 1. Avukatlar yeşil pasaport alabiliyor mu?

Onbeş yıl ve üstünde meslek kıdeme sahip olan avukatlar hususi damgalı(yeşil) pasaport alma hakkına sahiptir.

 1. Avukatlar Günü ne zaman?

 Avukatlar Günü her yılın Nisan ayının 5. gününde kutlanır.

5 Nisan Avukatlar Günü’nün tarihi ise Cumhuriyet kurulduktan sonra 3 Ocak 1934 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye Avukatlar Birliği toplantısında baroların aynı çatı altında birleştirilmesi ve 5 Nisan’ın Avukatlar Günü olarak kutlanması karara bağlanmıştır.

 

 1. Avukat vekalet ücreti neye göre belirlenir?

Avukatlık ücreti uyuşmazlığın hangi dava ile ilgili olduğuna ve hangi hukuk kolunu ilgilendirdiğine göre değişkenlik gösterecektir. Örneğin ceza davalarında herhangi bir üst limit bulunmamaktadır. Ancak ne olursa olsun her türlü avukatlık faaliyeti için ödenmesi öngörülen bir asgari tarife belirlenmiştir. Bu tarifenin adı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesidir. Bu tarifenin altında dava ve iş görülmesi disiplin suçuna sebebiyet verecektir. Bu tarifeye ulaşmak için tıklayın

Bu tarifenin yanında bir de Baroların belirlediği en az ücret tarifesi bulunmaktadır. Ankara Barosu en az ücret tarifesine sitemizin ana sayfasında bulunan bölümden ulaşılabilmektedir. Bu tarifeye ulaşmak için tıklayın.

 

 1. Avukat danışmanlık ücreti ne kadar?

Danışmanlık ücreti de asgari tarifeden az olmamak üzere her avukat tarafından serbestçe belirlenebilir. Buna mukabil 2023 yılı asgari ücret tarifesine göre avukat danışmanlık ücreti büroda sözlü danışma 1200 Türk Lirası çağrı üzerine gidilen yerde avukat sözlü danışmanlık ücreti 2500 Türk Lirası, yazılı danışma için öngörülen avukatlık danışma ücreti ise 2500 Türk Lirasıdır.

 1. Avukatın sır saklama zorunluluğu var mı?

Avukatların müvekkilleriyle ilgili edindikleri bilgiler hakkında avukatların sır saklama yükümlülüğü bulunmaktadır. Bunun yanında müvekkilin avukatına verdiği bilgiler dışında dahi avukat yaptığı çalışmalar sonucu müvekkili hakkında edindiği her türlü bilgi ve belgeyi sır saklama yükümlülüğü kapsamında muhafaza etmek ile yükümlüdür.

Her şeyden önce bu yükümlülük Avukatlık Kanununun 36. maddesinde düzenlenmiştir.

Avukatın müvekkilinin sırrını saklama yükümlülüğü yalnız üçüncü kişiler açısından değil çok geniş kapsamlı düzenlenmiştir. Avukatın sır saklama yükümlülüğü savcılıklara mahkemelere ve idari makamlara karşı da geçerlidir.

 

 1. Avukat davayı takip etmezse ne olur?

Halk arasında yaygın bir şikayet olan ‘’avukatım davayı takip etmiyor’’ hususu ne yazık ki yargı sistemimizin yanlışlıklarından kaynaklanmaktadır. Yargılamaların oldukça uzun sürmesi sebebiyle günah keçisi ilan edilen avukatların hukuki süreçlerin süresine ilişkin tasarruf yetkisi ve hiçbir mesuliyeti bulunmamaktadır.

Avukat üzerine aldığı işi yazılı bir sözleşme olmasa dahi sonuna kadar takip eder ve buna ‘işin takibi yükümlülüğü’ denerek Avukatlık Kanunun 17. maddesinde düzenlenmiştir. Avukatlar müvekkillerinin işlerini özen sorumluluğunun gerektirdiği ölçüde takip eder.

 

 1. Avukat online danışmanlık hizmeti verebilir mi?

Avukatlar danışmanlık hizmetlerini yalnızca büroda verebilirler. Avukatlık Kanunu madde 51’de danışma yapılması uygun olmayan yerler başlıklı hükümde avukatların baro levhasında yazılı olan büroları harici herhangi bir yerde mahkeme salonunda adliyelerde iş sahipleri ile hukuki danışmada bulunmaktan ve iş kabul etmekten yasaklıdırlar. Ancak çağrı ve özel olarak gidilen yerlerde bu hüküm uygulanmaz.

Online yani çevrimiçi danışmanlık hizmeti için henüz bir düzenleme yapılmamıştır.

 

 1. Avukat dava almayı reddedebilir mi?

Avukatlığın serbest bir meslek olma sebebiyle avukatlar hiçbir neden göstermeksizin müvekkil adaylarının vermek istediği işleri almayı reddedebilir.

 

 1. Avukatlık sözleşmesi nasıl son bulur?

 • Ölüm
 • Azil
 • İstifa
 • Avukatın temyiz kudretini kaybetmesi
 • Avukatın meslekten men edilmesi
 • Yapılan işi ifa edilerek son bulması
 • Süreli şekilde verilen vekalet bulunması halinde sürenin sona ermesi
 • Avukatın çekilmesi

 

 1. Avukat azledildikten sonra ücret ödenir mi?

Avukatlık Kanununun 174. maddesinin 2. fıkrası gereği vekil edenin avukatı azletmesi halinde avukat, vekalet ücretinin tamamına hak kazanır. Ancak eğer avukatın kusur ya da ihmalinin bulunduğu ortaya çıkarsa ücret ödenmesine gerek yoktur.

 

 1. Mahkemeler tarafından verilen karşı vekalet ücreti kime aittir?

Avukatlık Kanununda mahkemelerce verilen vekalet ücretinin kime ait olduğu konusu açıkça düzenlenmiştir. Emredici nitelikte olan Avukatlık Kanunu md. 164/5’e göre dava sonunda tarifeye göre belirlenen vekalet ücreti avukatın hakkıdır. Hatta bu ücret niteliği itibari ile iş sahibinin borcu sebebiyle takas ya da mahsuba konu edilemez.

 

 1. Avukat komisyoncusu / avukat aracısı kimdir?

Ne yazık ki avukatların bağımsızlığına gölge düşürecek ve etik kurallara karşı çıkacak şekilde kimi zaman komisyoncu kullanılabilmektedir. Avukat komisyoncusu denilen bu kişiler çıkar karşılığı avukata iş getirmektedir. Baştan söylemek gerekir ki avukatın komisyoncu kullanması hukuka aykırıdır. Avukatlar ve komisyoncular için cezai sorumluluk bulunmakta olup altı aydan bir yıla kadar hapis cezası öngörülmüştür. Hatta aracının memur olması halinde hapis cezası bir yıldan az olamaz şeklinde düzenleme yapılmıştır.

How to Find a Lawyer in Turkey?

Many people in foreign countries seek consultancy and advocacy services for the resolution of their legal proceedings in Turkey. Finding a lawyer is very important because it is a professional activity that focuses on individual solutions and can differ for everyone. The choice of a lawyer is very important at this point. If you find the best lawyer for you, your lawyer will understand your problems, create the shortest and most advantageous ways to solve them, and always look out for your interests.

There are several ways to find a lawyer in Turkey:

 • Bar Associations: Each city in Turkey has a Bar Association that maintains a list of registered lawyers in the area. You can search for the Bar Association in the city where you need legal assistance and ask for a referral.
 • Internet Search: You can also search for lawyers in Turkey on search engines like Google, Bing or Yahoo. However, be sure to verify the lawyer’s credentials

However there are some risks involved in working with a lawyer from a foreign country. Because there are many people who introduce themselves as lawyers and gain unfair advantage by cheating. You can identify the people who actually practice law in Turkey by making inquiries on the bar association plates.

Irem Ilbars, the founding lawyer of Ilbars Law Firm, is registered with the bar association in Ankara, the capital city of Turkey, and her registration number is 41165. You can verify the attorneyship of Irem Ilbars from the Ankara Bar Association website and the Union of Turkish Bar Associations by clicking the links below:

Ankara Bar Association sign: http://avsa.org.tr/BaroLevha.aspx?Sicil=41165

 

 • Referrals: You can ask for referrals from friends, family, or colleagues who have used the services of a lawyer in Turkey before.
 • Embassy: You can contact your embassy or consulate in Turkey for a referral.

A lawyer should know your language to understand your problems, but even if they don’t, they should work with sworn translators who speak that language like a native speaker.

The attorney’s fee is determined before the job starts and you do not face overpayment. If you issue a power of attorney at the Turkish representations in your country, all your legal transactions in our country will be valid as if you had done it. Attorney fees can be accepted with Western Union for ease of payment. A payment receipt suitable for your payment is issued and sent to you by e-mail.

адвокат в турции . юрист в анкаре . Как найти адвоката в Турции?

Многие люди в зарубежных странах обращаются за консультационными и адвокатскими услугами для разрешения своих судебных разбирательств в Турции. Быть юристом очень важно, потому что это профессиональная деятельность, которая ориентирована на индивидуальные решения и может различаться для всех. В данном случае очень важен выбор адвоката. Если вы найдете для себя лучшего адвоката, ваш адвокат поймет ваши проблемы, создаст самые короткие и выгодные пути их решения и всегда будет заботиться о ваших интересах.

Вы можете найти адвоката в Турции, обратившись в местную юридическую фирму или адвокатское бюро. Также можно использовать интернет-ресурсы для поиска адвокатов, такие как сайты адвокатских камер или юридических порталов. Кроме того, вы можете обратиться в консульство России в Турции, чтобы получить рекомендации по поиску адвоката.

Чтобы удовлетворить потребности всех наших клиентов, проживающих за границей, мы работаем с сертифицированными переводчиками многих языков, которые говорят на этом языке так, как будто это их родной язык.

Есть некоторые риски, связанные с работой с юристом из другой страны. Потому что есть много людей, которые представляются юристами, но получают несправедливое преимущество, обманывая. Вы можете определить людей, которые действительно практикуют юриспруденцию в Турции, направив запросы на таблички адвокатской палаты. Ирем Ильбарс, юрист-основатель юридической фирмы İlbars, зарегистрирована в коллегии адвокатов в Анкаре, столице Турции, и ее регистрационный номер 41165. Вы можете проверить адвокатскую деятельность Ирем Ильбарс на веб-сайте Коллегии адвокатов Анкары и Союза ассоциаций адвокатов Турции, перейдя по ссылкам ниже:

Знак Коллегии адвокатов Анкары: http://avsa.org.tr/BaroLevha.aspx?Sicil=41165

Гонорар адвоката определяется до начала работы и вам не грозит переплата. Если вы оформите доверенность в турецких представительствах в вашей стране, все ваши юридические сделки в нашей стране будут действительными, как если бы вы это сделали. Ваш адвокат в Турции может принять гонорар вашего адвоката через Western Union для простоты оплаты, и ваш адвокат может выдать и отправить вам платежную квитанцию, соответствующую вашему платежу.

Exit mobile version